Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Cutting Width | 12 |
| Applications | Cutting Plotter |
| Usage | Cutting |
| Blade Material | High Speed Steel |
| Driven Type | Electric |
| Classification | Single-blade Cutter, Flat Knife Cutter, Double-blade Cutter |
| Capacity | Silhouette |
| Model/Type | Cameo 3 |
The Silhouette CAMEO® is the ultimate DIY machine. It uses a blade to cut over 100 materials, including paper, cardstock, vinyl, and fabric up to 12 in. wide. The CAMEO has the ability to register and cut printed materials and is PixScan™ compatible. What does this mean for you? It is our machine that has the largest cutting space and is most versatile in the materials it can cut.
The Silhouette CAMEO® 3 has all of the same capabilities as the previous versions along with some added features. This CAMEO features a dual-carriage so you can use two tools at once, and it features Bluetooth® technology (US, Canada, EU only.) To top it all off, the CAMEO 3 is compatible with Silhouette’s new AutoBlade.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Compatibility | Vinyl |
| Max Cutting Width | 12 inch |
| Interface | USB Cable |
| Applications | Cutting Plotter |
| Usage | Cutting |
| Motor Type | Servo Motor |
| Capacity | Cameo 3 |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Driven Type | Electric |
| Brand/Make | Silhoutte |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cutting Width | 300 mm |
| Brand | Ink Well |
| Max Cutting Speed | 800 mm/s |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Frequeny | 50 Hz |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cutting Width | 300 mm |
| Voltage | 220 V |
| Product description | This is the ultimate smart cutting machine. With lots more compatible materials and tools than our o |
| Cutting Speed | 100 mm/s |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cutting Width | 300 mm |
| Interface | USB |
| Number Of Cutting Heads | 1 |
| Brand | Ink Well |
| Max Cutting Speed | 700 mm/s |
| Voltage | 220 V |
| Product description | Make popular projects like vinyl decals, stickers, cards, and T-shirts with this smart cutting machi |
| Power | 100 W |
Additional Information: